Phone: (03) 9214 5440|ssu@ssu.org.au

Swinburne Student Union

You are::/Swinburne Student Union

About Swinburne Student Union

This author has not yet filled in any details.
So far Swinburne Student Union has created 5 blog entries.
2 11, 2017

Declaration of election

November 2nd, 2017|News & Events|0 Comments

This is the final declaration of elections: http://ssu.org.au/wp/wp-content/uploads/2017/11/SSU-2017-report-1.pdf

 

Samuel Roberts – President

Fergus Clancy – General Secretary

Farhan Islam- Activities Representative

Param Mahal – Education Officer

Ayesh Wijayasiri- Environment Representative

Aashima Sondhi – Health and Disability Representative

James Atkins – Small and Regional Representative

Aura-Elle Marais – Welfare Officer

Shruthi Menon – Women’s Officer

Usman Javed – Hawthorn Campus Chair

Jasminder Singh – International Representative

Maaz Shareef – Postgraduate Representative

 

General Representatives
Muhammad Taha

Sithara Shanubough

Starr Guzman

 

Media Committee

Rachel Cheng

Sarah Sordelli

Abbey Thorpe

Starr Guzmann

 

Swinburne University Postgraduate Association Committee

Amal Puthalath

Muhammad Salman Khan

Suraksha Sambhaji Jadhav

Yash Dhruva

Hafiz Muhammad Hussain

 

NUS Delegates

Steven Blacker

James Atkins

Nikki Nievaart

Siddharth Pramod Pansare

Shruthi Menon

Fergus Clancy

Samuel Roberts

 

Elected unopposed after other candidates withdrew or failed to meet requirements

 

Hawthorn Campus Committee

Hamza Firasat

Jasjit Singh

Kainat Ghafari

Shirazi Arsh

Mulki Ali Keynaan

 

Swinburne International Students Association Committee

Tanishq Bhasin

Md Suddam Hossain

Amrita Karel

Tushar Bassi

Jaspreet Singh

 

The following candidates were declared elected unopposed initially after the close of nominations:

 

Jane – Queer Representative

Tarek El Maghrabi – Students Of Colour Representative

Paris Konstadinu – Education Board Faculty of Health, Art & Design Representative

Qasim Rehan – Education Board Faculty of Science, Engineering and Technology Representative

Kubra Sener – TAFE/PAVE Representative

 

Stephen Luntz
Returning Officer

Above Quota Elections

Primary Numbers
President

Andy Tran 66

Nikki Nievaart 485

Samuel Roberts 631

 

Gen Sec

Steven Blacker 506

Fergus Clancy 656

 

Activities Representative

William Broadbent 493

Farhan Islam 659

 

Education Officer

Xzavier Kelly 487

Param Mahal 655

 

Environment Representative

Ayesh Wijayasiri 717

Emma White-Reese 471

 

Health and Disability Rep

Aashima Sondhi 666

Amy Gilderdale 474

 

Small and Regional Representative

James Atkins 584

Meg Walker 310

 

Welfare Officer

Brenna Dempsey 478

Aura-Elle Marais 640

 

Women’s Officer

Malissa Lemin 255

Ruby Anderson-Joyce 77

Shruthi Menon 523

 

Hawthorn Campus Coordinator

Usman Javed 689

Jacob Buckley Lennox 469

 

International Representative

Faraz Haider 80

Abdul Rehman Khan 87

Jasminder Singh 437

 

Postgraduate Representative
Thermina Ann Akram 58
Maaz Shareef 269

Pubudu Lankadevea 60

 

General Reps on Council, Primaries

Siddharth Pramod Pansare 240
Sithara Shanubough 293
Mostafa Zahir 160
Starr Guzman 246
Muhammad Taha 234

 

Media Committee (Swine Editors)

Will Joseph 55
Alekszander Vijicic 58
Starr Guzman 90
Rachel Cheng 198
Handrik Oosthuizen 102
Faraz Haider 57
Hamza 40
Abbey Thorpe 180
Steven Blacker 64
Sarah Sordelli 193

 

SUPA Primaries
Muhammad Khan 70

Amal Puthalath 72

Mohammad Dewan 12

Muhammad Hamed 45

Yash Dhruva 58

Suraksha Jadhv 64

Hafiz Muhammad Hussain 49

11 10, 2017

Nominations for Elections and Candidate Statements

October 11th, 2017|News & Events|0 Comments

Candidate Statements

Position Name Ticket
Activities Representative William Broadbent Student Voice
Activities Representative Farhan Islam Together
Education Board Faculty of Health, Art & Design Representative Paris Konstadinu Together elected unopposed
Education Board Faculty of Science, Engineering and Technology Representative Qasim Rehan Together elected unopposed
Education Officer Xzavier Kelly Student Voice
Education Officer Param Mahal Together
Environment Representative Ayesh Wijayasiri Together
Environment Representative Emma White-Reese Student Voice
General Representative of Students’ Council (3 positions to elect) SIDDHARTH PRAMOD PANSARE Student Voice
General Representative of Students’ Council (3 positions to elect) Sithara Shanubough Together
General Representative of Students’ Council (3 positions to elect) mostafa zahir Together
General Representative of Students’ Council (3 positions to elect) Starr Guzman Student Voice
General Representative of Students’ Council (3 positions to elect) Muhammad Taha Together
General Secretary Steven Blacker Student Voice
General Secretary Fergus Clancy Together
Hawthorn Campus Chair Usman Javed Together
Hawthorn Campus Chair Jacob Buckley Lennox Student Voice
Hawthorn Campus Committee (5 positions to elect) Andy Tran
Hawthorn Campus Committee (5 positions to elect) Hamza Firasat Together
Hawthorn Campus Committee (5 positions to elect) Jasjit Singh Together
Hawthorn Campus Committee (5 positions to elect) Kainat Ghafari Together
Hawthorn Campus Committee (5 positions to elect) Shirazi Arsh Together
Hawthorn Campus Committee (5 positions to elect) Mulki Ali Keynaan Together
Health/Disability Representative Aashima Sondhi Together
Health/Disability Representative Amy gilderdale Student Voice
InternationalRepresentative (President of SISA) Faraz Haider Student Voice
InternationalRepresentative (President of SISA) Jasminder Singh Together
Media Committee (Swine Magazine Editors) (4 to elect) Will Joseph
Media Committee (Swine Magazine Editors) (4 to elect) Alekszander Vujicic Together
Media Committee (Swine Magazine Editors) (4 to elect) Starr Guzman Student Voice
Media Committee (Swine Magazine Editors) (4 to elect) Rachel Cheng Together
Media Committee (Swine Magazine Editors) (4 to elect) Hendrik Oosthuizen Together
Media Committee (Swine Magazine Editors) (4 to elect) Faraz Haider Student Voice
Media Committee (Swine Magazine Editors) (4 to elect) Hamza
Media Committee (Swine Magazine Editors) (4 to elect) Abbey Thorpe Student Voice
Media Committee (Swine Magazine Editors) (4 to elect) Steven Blacker Student Voice
Media Committee (Swine Magazine Editors) (4 to elect) Sarah Sordelli Together
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) SIDDHARTH PRAMOD PANSARE Student Voice
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) William Broadbent Student Voice
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) James Atkins Together
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Samuel Roberts Together
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Nikki Nievaart Student Voice
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Param Mahal Together
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Fergus Clancy Together
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Alex McGilvray Student Voice
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Ana Tinc Student Voice
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Shruthi Menon Together
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Will Joseph
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Jasminder Singh Together
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Brinnah Kavanagh Yes to Marriage Equality
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Meghan Walker Student Voice
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Xzavier Kelly Student Voice
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Sithara Shanubough Together
National Union of Students National Conference Delegate (7 to elect) Steven Blacker Student Voice
Postgraduate Representative (President of SUPA) Thermina Ann Akram Student Voice
Postgraduate Representative (President of SUPA) Maaz Shareef Together
Postgraduate Representative (President of SUPA) Pubudu Lankadeva Student Voice
President Andy Tran
President Nikki Nievaart Student Voice
President Samuel Roberts Together
Queer Representative Jane Student Voice elected unopposed
Small and Regional Representative James Atkins Together
Small and Regional Representative Meghan Walker Student Voice
Students of Colour Representative Tarek ElMaghrabi Student Voice elected unopposed
Swinburne International Students Association (SISA) Committee (5 positions to elect) Tanishq Bhasin Together
Swinburne International Students Association (SISA) Committee (5 positions to elect) Md Suddam Hossain Together
Swinburne International Students Association (SISA) Committee (5 positions to elect) Amrita Kharel Together
Swinburne International Students Association (SISA) Committee (5 positions to elect) Tushar Bassi Student Voice
Swinburne International Students Association (SISA) Committee (5 positions to elect) Param Mahal Together
Swinburne International Students Association (SISA) Committee (5 positions to elect) Jaspreet Singh Together
Swinburne University Postgradute Association (SUPA) Committee (5 positions to elect) Muhammad salman khan Together
Swinburne University Postgradute Association (SUPA) Committee (5 positions to elect) Amal Puthalath Student Voice
Swinburne University Postgradute Association (SUPA) Committee (5 positions to elect) Mohammad Abdur Rob DEWAN
Swinburne University Postgradute Association (SUPA) Committee (5 positions to elect) Muhammad Sohaib Hamed Together
Swinburne University Postgradute Association (SUPA) Committee (5 positions to elect) Yash Hemant Dhruva Together
Swinburne University Postgradute Association (SUPA) Committee (5 positions to elect) Suraksha Sambhaji Jadhav Together
Swinburne University Postgradute Association (SUPA) Committee (5 positions to elect) Hafiz Muhammad Hussain Together
TAFE/PAVE Representative Kubra Sener Student Voice elected unopposed
Welfare Officer Brenna Dempsey Student Voice
Welfare Officer Aura-Elle Marais Together
Women’s Officer Malissa Lemin Student Voice
Women’s Officer Ruby Anderson-Joyce
Women’s Officer Shruthi Menon Together
15 08, 2017

Notice of Swinburne Student Union Inc. 2017 Annual Elections

August 15th, 2017|News & Events|0 Comments

Nominations for 2018 Student Union positions open on Monday 21st August at 10am and close on Wednesday 13th September at 12pm (midday). Nomination forms will be available online at www.ssu.org.au/elections. Nomination forms can be lodged electronically or by appointment with the Returning Officer, Stephen Luntz or Deputy Returning Officer Goldie Pergl. To contact the Returning Officer, email

Stephen Luntz – swinRO@abovequota.com.au – 0438 667 787

Goldie Pergl – gpergl@abovequota.com.au – 0431 547 774

 

All elected Students’ Council and Media Committee positions are eligible to claim honoraria payments. Unless otherwise stated, all Higher Education and PAVE students who are Student Union financial members are eligible to nominate for positions. Unless otherwise stated on the ballot paper, all currently enrolled Swinburne students can vote in the election.

 

Candidates may choose to organise together under a common banner (ticket). Tickets are for the purpose of group identification only. Ticket registration forms will be available online at www.ssu.org.au/elections. Ticket registration closes at 12pm (noon) on Wednesday 20th September.

 

Voting will be conducted between Monday 9th October to Friday 13th October 2017. Polling will be open at the following times and places:

Monday 9/10 Tuesday 10/10 Wednesday 11/10 Thursday 12/10 Friday 13/10
Hawthorn (Atrium) 10am – 4pm 10am – 4pm 12am – 6pm 10am – 4pm 10am – 4pm
Croydon (Cafeteria) 10am – 4pm 10am – 4pm 10am – 4pm
Wantirna (Cafeteria) 10am – 4pm 10am – 4pm

 

The following positions will be elected at this election:

 

For election rules and regulations, see the SSU Constitution and SSU Election Regulations at www.ssu.org.au/elections.